هانی‌زاده:

حق مشروع ایران برای تعقیب گروه‌های تروریستی در خاک عراق/ اقلیم کردستان در برابر ناامن کردن مرزهای ایران مسئول است

  1. صفحه نخست
  2. مهمترین اخبار روز
  3. حق مشروع ایران برای تعقیب گروه‌های تروریستی در خاک عراق/ اقلیم کردستان در برابر ناامن کردن مرزهای ایران مسئول است

به گزارش پردیس امروز، حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در خصوص تحرکات گروهک‌های ضدانقلاب در اقلیم کردستان عراق و در جوار مرز ایران اظهار داشت: اقلیم کردستان یک بازی چندگانه را با ایران و دولت مرکزی عراق آغاز کرده است که از یک سو با ایران همکاری امنیتی دارد و متعهد شده که مانع انجام عملیات‌های گروهک‌های ضدانقلاب در مرزهای شمال غربی شود و از یک سو اجازه انجام عملیات تروریستی به این گروهک‌ها را می‌دهد.

وی ادامه داد: ایران در نشست‌هایی که با مقامات عراقی و اقلیم کردستان داشت، مسئله حفظ امنیت مرزهای ایران را به آن‌ها بیان داشته ولی مقامات اقلیم کردستان هر از گاهی از این گروه‌ها برای فشار به ایران استفاده می‌کنند و ما هم این حق را داریم که تا عمق خاک عراق برای تعقیب این گروه‌های تروریستی اقدام کنیم.

این کارشناس مسائل منطقه بیان داشت: ترکیه با توسل به قدرت نظامی خود در خاک عراق حضور پیدا می‌کند و با این گروهک‌ها مقابله می‌کند اما ایران تاکنون این کار را انجام نداده است، اما اگر این وضعیت ادامه پیدا کند و گروهک‌های ضدانقلاب بخواهند از اقلیم کردستان برای ناامن کردن مرزهای ایران اقدام کنند طبیعتا ایران پاسخ مناسب را خواهد داد.

هانی‌زاده افزود: طبق توافق‌نامه امنیتی موجود، ایران می‌تواند تا عمق خاک عراق گروهک‌ها را تعقیب کند، لذا اقلیم کردستان در برابر نا‌امن کردن مرزهای ایران مسئول است و باید پاسخگو باشد.

وی بیان کرد: نفوذ آمریکا و رژیم صهیونیستی در اقلیم کردستان عراق کاملاً مشهود است و این ناامنی‌ها با تحریک آمریکا و رژیم صهیونیستی صورت می‌گیرد، بنابراین اقلیم کردستان سیاست خود در برابر ایران را باید شفاف کند، زیرا بازی‌های دوگانه و استفاده ابزاری از گروهک‌های تروریستی علیه ایران می‌تواند بر روابط ایران و اقلیم کردستان اثر منفی بگذارد.

کارشناس مسائل منطقه در پایان خاطرنشان کرد: دولت مرکزی عراق در برابر اقلیم کردستان ضعیف است و سیاست‌های انفعالی در قبال آنها اتخاذ می‌کند و ظاهراً نفوذ زیادی بر آنها ندارد و به همین دلیل است که هیچ مسئولی در دولت مرکزی و اقلیم کردستان عراق پاسخگوی ناامنی مرزهای ایران نیست، در نتیجه ایران باید به طور مستقیم این تروریست‌ها را تا عمق خاک عراق دنبال کند.
منبع خبر: خبرگزاری ایلنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بر چسب ها

اخبار مرتبط

چند رسانه ای

پربیننده ترین اخبار

آخرین اخبار

فهرست