درخواست انگلیس از چین و روسیه برای اعمال نفوذ بر طالبان

  1. صفحه نخست
  2. خبر ویژه
  3. درخواست انگلیس از چین و روسیه برای اعمال نفوذ بر طالبان

وزیر خارجه انگلیس می‌گوید فارغ از بی‌اعتمادی که به دولت‌های چین و روسیه دارند، اما لندن باید به پکن و مسکو برای اعمال نفوذ بر طالبان تکیه کند.
گزارش پردیس امروز به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس بامداد یکشنبه از روسیه و چین خواست که بر گروه طالبان اعمال نفوذ کنند.

راب در گفت‌وگو با روزنامه «ساندی تلگراف» گفت علی‌رغم بی‌اعتمادی که بین دولت انگلیس با دولت‌های روسیه و چین وجود دارد، لندن اما باید به پکن و مسکو برای اعمال نفوذ بر طالبان تکیه کند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» به نقل از این مصاحبه، وی توضیح داد: «ما می‌خواهیم کشورهایی را که نفوذ تعدیل‌کننده بالقوه‌ای [بر طالبان] دارند مانند چین و روسیه، کنار هم جمع کنیم، فارغ از اینکه این امر هر چقدر هم ناخوشایند باشد».

«بوریس جانسون» نخست‌وزیر انگلیس نیز پس از نشست اضطراری دولت گفت، اوضاع کنونی در کابل «اندکی بهتر شده است» و ثبات در حال بازگشت به فرودگاه این شهر است.

گفته می‌شود همزمان با تصرف کابل توسط گروه طالبان، دومینیک راب برای تفریح به جزیره «کرت» رفته و امور افغانستان و تماس تلفنی مهمی را درباره کمک به خروج افغان‌هایی که به مأموریت انگلیس کمک کرده بودند، به یکی از معاونین سطح پایین خود سپرده بود.

با این حال پس از درخواست‌های متعدد از وزیر خارجه انگلیس برای اعلام کناره‌گیری، او روز پنجشنبه در پاسخ به سوالی در این‌باره، فقط به این کلمه اکتفا کرد: «نه!»

از سوی دیگر، «نیک کارتر» فرمانده ارتش انگلیس با بیان اینکه جهان باید به طالبان فرصت تشکیل دولت بدهد، گفت احتمال این وجود دارد که طالبانِ امروز، منطقی‌تر و عقلانی شده باشد.
منبع خبر: خبرگزاری فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بر چسب ها

اخبار مرتبط

چند رسانه ای

پربیننده ترین اخبار

آخرین اخبار

فهرست