همکاری دانش‌بنیان‌ها برای ارائه راهکارهای نوین تصفیه و بازیافت پساب‌

  1. صفحه نخست
  2. چند رسانه ای
  3. همکاری دانش‌بنیان‌ها برای ارائه راهکارهای نوین تصفیه و بازیافت پساب‌

رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نفت از همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان برای ارائه راهکارهای تصفیه و بازیافت پساب‌های این صنعت بر پایه روش‌های نوین خبر داد.

به گزارش پردیس امروز به نقل از ایسنا، دکتر بهنام راسخ، یکی از معضلات اساسی توسعه صنعتی و افزایش جمعیت را تولید حجم انبوهی از پسماندها و پساب‌های صنعتی دانست و ادامه داد: روش‌های رایج تصفیه پساب و بازیافت آب، روش‌هایی هستند که هم‌اکنون با افزایش روز افزون نوع و حجم آلاینده‌ها دیگر از کارایی بالایی برخوردار نیستند؛ از این رو، محققان این حوزه همواره در پی دستیابی به روش‌های فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی نوین فرایند تصفیه پساب‌ها به ویژه پساب‌های خاص با سرعت و کیفیت بالاتر بوده‌­اند تا بتوان منابع را در سریع‌ترین زمان به چرخه مصرف برگرداند.

راسخ با تاکید بر این‌که روش‌های نوین، مبتنی بر استفاده از غشاها است، افزود: غشاهایی که برای فرایند تصفیه آب و پساب استفاده می‌شوند، همگی بر پایه جداسازی ذرات یا املاح محلول از آب و پساب است و در گروه‌­های میکرو فیلتر، اولترا فیلتر، نانو فیلتر و اسمز معکوس قرار می‌گیرند. دو گروه اول برای جداسازی ذرات بسیار ریز معمولا استفاده می‌­شود که اخیرا در صنایع مختلف در کشور مورد استفاده و بهره‌برداری قرار گرفته‌اند و به دلیل شرایط آب یا پساب دچار گرفتگی یا مشکلاتی می‌شوند که لازم است با تمهیداتی اینگونه مشکلات برطرف شود و در این راستا نقش شرکت­ های دانش بنیان مشخص می‌شود.

رئیس پژوهشکده محیط زیست و بیوتکنولوژی پژوهشگاه صنعت نقت تاکید کرد: خوشبختانه تعدادی شرکت در قالب شرکت‌های دانش بنیان در این زمینه در حال فعالیت هستند که با داشتن نیروهای جوان و استفاده از تجربیات و امکانات موجود در پژوهشگاه می‌توانیم شاهد یک اجماع از توانمندی‌ها در زمینه تصفیه و بازیافت آب و پساب باشیم.

به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه صنعت نفت، وی با اشاره به همکاری یکی از شتابدهنده‌ها با این پژوهشگاه خاطر نشان کرد: این شتاب‌دهنده قرار است از امکانات پژوهشگاه در بخش پایلوت برای اجرای طرح پایلوت میکروفیلتراسیون (MF) استفاده کند و نتایج بدست آمده را بر روی پسابِ مشخص‌ شده نیز بکار ببریم و امیدواریم که در نهایت بتوانیم یافته‌های به دست آمده در بخش پایلوتی را صنعتی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بر چسب ها

اخبار مرتبط

چند رسانه ای

پربیننده ترین اخبار

آخرین اخبار

فهرست