پاسخ به ادعای آزار جسمی یک بازرس آژانس اتمی در ایران

به گزارش پردیس امروز از تسنیم، نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین با ابراز اینکه احتمالاً بازرسان آژانس تشدید اقدامات حفاظتی را آزار جسمی تعبیر کرده‌اند، تأکید کرد کارکنان سازمان انرژی اتمی ایران هرگز چنین قصدی نداشته‌اند و صرفاً وظایفشان را انجام می‌دهند.

«کاظم غریب‌آبادی» سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین و همچنین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در مصاحبه‌ای در خصوص حواشی منتشرشده درباره ادعای یکی از بازرسان آژانس مبنی بر آزار جسمی در جریان بازرسی در ایران اعلام کرد که با توجه به چند مورد عملیات‌ تروریستی و خرابکاری در تأسیسات هسته‌ای کشورمان، سیاست حفاظتی تأسیسات هسته‌ای از چند ماه پیش تغییر کرده است و این سیاست‌ها و اقدامات جدید حفاظتی شامل چگونگی بازرسی از بازرسان آژانس هم شده است.

وی تصریح کرد: این سیاست را به آژانس اعلام کردیم و البته همچنان این سیاست‌ها در حال بهبود و ارتقاست.

نماینده دائم ایران ادامه داد: همزمان از آژانس هم خواستیم که به بازرسان توصیه کند به‌خاطر حساسیت موجود و سوابق خرابکاری، نهایت همکاری را با مأموران حفاظتی تأسیسات هسته‌ای داشته باشند.

غریب‌آبادی خاطرنشان کرد: طبیعتاً وقتی بازرسان یا خود دبیرخانه آژانس این اقدامات را با چگونگی بازرسی‌های قبلی از بازرسان خود مقایسه می‌کنند، این‌گونه فکر می‌کنند که شاید این اقدامات در راستای آزار جسمی آنهاست، در حالی که این‌چنین نیست و هیچ کدام از همکاران ما در سازمان انرژی اتمی چنین قصدی ندارند و همه این کارها برای حفاظت از تأسیسات هسته‌ای ماست.

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: اگر بازرسی، شکایتی داشته باشد می‌توانند به ما اعلام کند و ما بررسی می‌کنیم همان‌گونه که اگر ما هم شکایتی داشته باشیم به آژانس اعلام می‌کنیم.

وی ادامه داد: اما این بر اثر تشدید اقدامات حفاظتی است که شامل بازرسان آژانس هم شده است که شاید قبلاً آنها به این شکل که الآن مورد بازرسی بدنی و وسایل قرار می‌گیرند، قرار نمی‌گرفتند و الآن بازرسی‌ها شدیدتر شده است و خواستیم از آژانس که درک کند و تفسیر متفاوتی نداشته باشد و اگر سؤال و ابهامی دارند به ما اعلام کند و ما بررسی می‌کنیم و پاسخ را می‌دهیم.

غریب‌آبادی افزود: همکاری ایران و آژانس، مناسب است اما برخی خواهان ادامه این همکاری نیستند و می خواهند از یک موضوع کوچک پرونده بسازند.

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: ایران بیش از ۲۰ درصد بازرسی‌های آژانس را می‌پذیرد و بیش از ۷۰ بازرس که تقریباً ۳۰ درصد بازرسان آژانس هستند فقط روی ایران کار می‌کنند.

وی افزود: بازرسی‌های متعددی از ایران انجام می‌شود، اما آیا می‌توان گفت که ایران سیاست همکاری ندارد و با بازرسان بد برخورد می‌کند؟

غریب‌آبادی عنوان کرد: رفتار ما، استاندارد و فراتر از استاندارد است و نسبت به بحث‌های ایمنی به رفتارهای استاندارد برگشتیم و شاید نسبت به قبل تغییر کرده، اما رفتار استاندارد است.

نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفت: این رفتارها در راستای شلوغ‌سازی و پرونده‌سازی در آستانه نشست شورای حکام است تا بگویند “ایران همکاری نمی‌کند و ما حجم‌های بالای بازرسی‌ها را می‌پذیریم و این ادعاها نباید موجب شود که انصاف را کنار بگذارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

بر چسب ها

اخبار مرتبط

چند رسانه ای

پربیننده ترین اخبار

آخرین اخبار

فهرست